بذرمال چیست؟ چه مزایایی دارد و برای چه بذرهایی توصیه می‌شود؟

🌀بذرمال یعنی مخلوط کردن و آغشته نمودن بذر با یک ماده که می‌تواند سم قارچکش و یا یک نوع کود شیمیایی یا آلی باشد.

🌀 بعد از کاشت بذر در خاک، جوانه‌زنی سریع و یکنواخت بسیار حائز اهمیت است. اگر خاک خیلی سرد باشد، جوانه‌زنی با تاخیر صورت می پذیرد و حتی ممکن است باعث آسیب دیدن بذر شود و نیاز به کشت مجدد آن در خاک باشد تا مزرعه یکدست داشته باشید

🌀آغشته کردن بذر قبل از کشت با ترکیبات‌آلی مثل (اسید هیومیک) می‌تواند فسفر در دسترس بذر را افزایش داده و باعث رشد سریع و ظهور زودهنگام ریشه شود. از این رو، ریشه رشد بهتری داشته و مواد غذایی را راحت‌تر جذب می‌کند. همچنین آغشته کردن بذر با کودهای حاوی عنصر (روی) ظهور برگچه و جوانه‌زنی را به شدت سرعت بخشیده و مزرعه طی روزهای کمتری به شکل یکدست سبز می‌شود.

❇️از مزایای دیگر بذرمال، حفظ بذر از شرایط استرس‌زای خاک مثل کمبود رطوبت و حمله قارچ‌های بیماری‌زای خاکی است.
از بدو ورود بذر به دنیای خاک، مشکلات بی‌شماری از قبیل پوسیدگی بذر، بیماری گیاهچه و عوامل بیماری‌زا در کمین بذر هستند. بنابراین، بذرمال کردن، به نوعی ایجاد یک گارد حفاظتی برای بذر در خاک است.

❇️ تاثیرات بذرمال با اسید هیومیک و کودهای حاوی عنصر (روی) در افزایش سرعت و درصد جوانه‌زنی و یکنواختی مزرعه در بذور محصولاتی مثل
( گندم، جو، برنج، کلزا، ذرت، یونجه و بذور سبزی و صیفی کند رشد به وفور اثبات شده است)

نمایش بیشتر

دکتر محسن میرعماد

باسلام عرض ادب و احترام ؛ در ساعاتی که مجال و فرصت مناسبی باشد از طریق سایت « کشاورزی نوین » خدمت دانشجویان ، کشاورزان ، باغداران و کلیه علاقمندان این حوزه هستیم. امید است با توکل و یاری خداوند متعال بتوانیم با تلفیق اصول علمی و تجربی، گام موثری در این حوزه برداریم انشالله. انجمن کشاورزان و باغداران پاینده و سرافراز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا