بهترین زمان هرس خشک(رکود):

   ⏳ سوالی که ممکنست باغداران محترم داشته باشند اینکه بهترین زمان انجام عملیات هرس در بحث هرس زمستانه درختان چه موقع هست و دلایل توصیه این بازه زمانی چیست⁉️

☑️ ابتدا عرض شود‌ که خواب زمستانه درختان (خزان پذیر ) پس از پایان ریزش تمامی برگها در پاییز شروع و تا قبل از باز شدن جوانه ها می باشد.
☑️ و در گام اول باید آگاه باشیم که در بحث زمان هرس زمستانه درختان‌ که به هرس رکود،خشک یا سیاه نیز شناخته می شود عواملی همچون:
🔹شرایط اقلیمی و جغرافیایی منطقه
🔹نوع درخت
🔹سن درخت
🔹میزان شدت هرس
🔹فرم هرس
🔹حساسیت درختان به سرمازدگی
و عوامل بسیاری دیگر نیز موثر است.

☑️دقت شود هرس در ابتدای فصل خزان موجب کوتاه تر شدنِ زمان خوابِ درختان می شود و این درختان در مقایسه با درختانی که در پایان فصل خواب هرس می شوند زودتر از خواب زمستانی بیدار می شوند و شاهد تسریع جوانه زنی این درختان هستیم لذا در مناطقی که سرمای بهاره قابل انتظار هست مخاطره سرمازدگی در پی دارند.

☑️و مورد دیگر اینکه ممکنست در پاییز با کاهش و افزایش ناگهانی دمای منطقه شاهد جوانه زنی این درختان باشیم و چنانچه این درختان حساسیت به سرما داشته باشند دچار سرمازدگی می شوند.

👈لذا با توجه به مواردی که عرض شد در مناطق سردسیر و نیمه سردسیر بهترین زمان هرس درختان حدوداً یک هفته قبل از تورم جوانه ها می باشد.
✔همچنین در مناطق معتدل، گرمسیر و نیمه گرمسیر هم که عمدتاً درختان “همیشه سبز” همچون مرکبات دارند بهترین توصیه زمانی هرس این درختان ” قبل از شروع به رشد مجدد درختان” می باشد.

✔✔نکته ای که ضروریست عرض شود اینکه کلیه باغداران محترم پس از عملیات هرس خشک (رکود) مبادرت به استفاده از روغن های ولک با کیفیت با درجه سولفوناسیون مناسب داشته باشند که بهمراه سموم نفوذی توصیه می شوند.
لازم به توضیح است:
◾ که این عملیات هم به جهت کنترل و کاهش آفات سطح باغ می باشد.
◾هم به جهت جلوگیری از تسریع رشد جوانه ها در مقابل خطرات سرمازدگی درختان است.
◾و هم به جهت بازشدن یکنواخت و حداکثری شکوفه ها(گل های نر و ماده)هست که این شرایط در بحث گرده افشانی مناسب و افزایش سطح باردهی می تواند بسیار موثر و کارا باشد.
با آرزوی موفقیت کلیه باغداران
دکتر محسن میرعماد آذرماه ۹۸
انجمن کشاورزان و باغداران
در پناه حق باشید.🌹

نمایش بیشتر

دکتر محسن میرعماد

باسلام عرض ادب و احترام ؛ در ساعاتی که مجال و فرصت مناسبی باشد از طریق سایت « کشاورزی نوین » خدمت دانشجویان ، کشاورزان ، باغداران و کلیه علاقمندان این حوزه هستیم. امید است با توکل و یاری خداوند متعال بتوانیم با تلفیق اصول علمی و تجربی، گام موثری در این حوزه برداریم انشالله. انجمن کشاورزان و باغداران پاینده و سرافراز باشید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا