در خصوص کوددهی درخت در سال اول کاشت

🔷🔶در خصوص کوددهی درخت در سال اول کاشت که بسیار سوال پرسیده می شود ، عرض شود:
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

✔️به دلایل ذیل توصیه ای جهت استفاده کود در سال اول کاشت درخت(نهال) نمی شود :

👈درخت برای سازگاری با موقعیت جدید نیاز به فرصت و زمان مناسب دارد که توسعه ریشه مناسب داشته باشد و با موقعیت جدید بخوبی سازگار شود و در مقابل بیماری یا آفات درخت مقاومی باشد.

👈  کوددهی در این شرایط ضمن اینکه ممکن است باعث صدمه و همچنین به خشکی درخت بی انجاند .👌
مشکلات دیگری نیز ایجاد کند⁉️

✔️ بدین صورت که با مصرف کودهای معدنی ( شیمیایی ) در سال اول ، بجای توسعه ریشه ها توان درخت صرف توسعه شاخ و برگ نامتعارف و زیاد می شود❗️
👈در صورتیکه از نظر ریشه ها هنوز تناسبی بین شاخ و برگ و ریشه وجود ندارد که مشکلاتی دیگری منجمله:
✔️تنش های آبی
✔️ضعف درخت جهت مقابله با بیماری
✔️ضعف در مقابل آفات
✔️عدم توان حفظ درخت در مقابل بادهای پاییزه و یا بهاره سال بعد
و…… بوجود می آید.👌

✔️لذا با توجه به مواردی که عرض شد اینکه ممکنست باغدار محترمی عرض کند در سال اول کوددهی انجام شده و به درخت صدمه ای نرسیده است.👈بلکه اتفاقاً رشد مناسبی داشته پس به چه دلیل هست که کارشناسان محترم تاکید می کنند که از انجام کوددهی اجتناب شود بدلیل مواردی هست که عرض شد.

🔹🔸تنها توصیه ای که به باغداران محترم جهت کوددهی و تقویت درخت در سال اول میشود. صرفاً استفاده از هیومیک اسید بصورت کاربرد از طریق تزریق در مسیر آبیاری طی ۲ تا ۳ مرحله طی فصل رشد هست.
و همچنین در پایان فصل ( نیمه دوم فصل تابستان) به هنگام شادابی برگها (کلروفیل مناسب) استفاده از یک کود NPK با کیفیت که درصد فسفر و پتاس بالایی داشته باشد مثل ترکیب 12 12 36 یا 10 20 30 که صرفاً بصورت محلول پاشی طی یک مرحله در دوز مناسب مدنظر قرار گیرد.
دکترمحسن میرعماد سال ۹۸
انجمن کشاورزان و باغداران
موفق و موید باشید🌹

نمایش بیشتر

دکتر محسن میرعماد

باسلام عرض ادب و احترام ؛ در ساعاتی که مجال و فرصت مناسبی باشد از طریق سایت « کشاورزی نوین » خدمت دانشجویان ، کشاورزان ، باغداران و کلیه علاقمندان این حوزه هستیم. امید است با توکل و یاری خداوند متعال بتوانیم با تلفیق اصول علمی و تجربی، گام موثری در این حوزه برداریم انشالله. انجمن کشاورزان و باغداران پاینده و سرافراز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا