🔶🔷 روش درمان شانکر :

🔶🔷 روش درمان شانکر :

✔️ابتدا یکی از ترکیبات مسی همچون نوردوکس ، اکسی کلرومس یا بردوفیکس تهیه شود.

✔️ با یک وسیله مناسب (مثل تیشه، تبر و …) لایه آلوده بر روی تنه درخت را بخوبی پاکسازی کنید تا بافت سالم نمایان شود، همچنین شاخه های آلوده از محل مناسب هرس شوند.

✔دقت شود قبل از شروع پاکسازی کنار درخت پارچه یا نایلونی پهن شود که لایه و ضایعات آلوده بخوبی جمع آوری و به محیط خارج از باغ منتقل و سوزانده شوند تا در مسیر آب قرار نگیرند که باعث تشدید و انتقال بیماری شوند.

✔️بعد از پاکسازی ضایعات تنه هر درخت، با وایتکس وسیله ای که برای جداکردن بافت آلوده استفاده شده را بخوبی ضدعفونی کنید تا انتقال مجدد بیماری به سایر درختان به حداقل ممکن برسد.

✔️در ادامه با یکی از سموم قارچکش (ترکیبات مسی) که در قسمت بالا عرض گردید محل پاکسازی شده تنه درخت را بخوبی با یک فرچه مناسب ضدعفونی کنید و سپس با چسب باغبانی (لاتکس) این محل پانسمان شود.

✔️باغداران محترم آگاهی لازم داشته باشند که کنترل این بیماری بسیار مشکل است و عدم توجه به این بیماری نهایتاً به خشکی و مرگ درخت می انجامد لذا ضروریست در صورت بروز مجدد علائم بیماری مجدداً این فرآیند تکرار شود.

🔹🔸عوامل پیشگیری و کنترل بیماری شانکر :

▪️تقویت درخت با آبیاری منظم و تغذیه بموقع و مناسب.

▪️عدم تماس مستقیم آب با تنه درختان و ایجاد تشتک مناسب کنار طوقه درختان که باغداران محترم باید توجه و دقت لازم به این موضوع داشته باشند.

✔️توجه لازم به سمپاشی چهارگانه با بهره از یکی سموم قارچکش ( ترکیبات مسی ) به شرح ذیل :

▫️نوردکس ( اکسید مس ) با غلظت دو در هزار

▫️اکسی کلرور مس (کوپراکسی کلراید / میشوکارپ / کوپراویت ) با نسبت سه در هزار

▫️بردوفیکس با غلظت سه تا پنج در هزار طی فصل رشد و در فصل رکود(خواب درختان) با نسبت ۱۰ در هزار

▫️و یا تهیه و ساخت محلول بردو ۱ درصد

( باغداران محترم این نکته حائز اهمیت است، توصیه میزان مصرف سمومی که عرض شد بصورت عمومی می باشد لذا ضروری است بهنگام تهیه و مصرف هر کدام از سموم در بازه مصرف ، میزان مصرف سموم بر اساس بروشور و یا میزان مشخص شده بر روی بطری یا بسته برند تهیه شده مبنایِ استفاده قرار گیرد.)

🔸دقت شود در دوره های سمپاشی محدوده تاج درخت ، محدوده سایه انداز و شست و شوی تنه درخت بخوبی انجام شود.

🔸با دیدن علایم بیماری در اواخر بهار شست و شوی تنه (نه شاخ و برگ) با نسبت بالاتر (غلیظ‌تر) نیز توصیه می گردد.

✔دقت شود بعضی از درختان مثل گردو نسبت به سموم مسی حساس می‌باشند و ممکن است در آن‌ها باعث ایجاد سوختگی شود ؛ لذا ابتداً قبل از سمپاشی کل باغ بر روی یک درخت میزان دوز توصیه شده سم تست شود و در صورت عدم برگ سوزی نسبت به سمپاشی کل باغ مبادرت شود.

🔸 شرایط تغذیه‌ای مناسبی برای درخت فراهم شود. اصولاً مدیریت تغذیه و آبیاری منظم در کنترل این بیماری بسیار موثر می باشد.

🔸همچنین رعایت این نکته بسیار ضروری می باشد که در شرایط این چنینی مصرف کودهای ازته محدود نمایید.

🔸چنانچه درختان در تنه و شاخه خود، بر اثر عوامل مکانیکی دچار زخم و ترک خوردگی شوند، مستعد این بیماری می شوند. لذا چنانچه به تنه درخت صدمه ای وارد گردید در اولین فرصت با چسب باغبانی پوشش مناسب انجام شود.

🔸️جهت کنترل و حفاظت تنه درختان سعی شود حداقل دو مرحله در طی سال با رنگ محافظ و یا خمیر بردو تنه درختان رنگ آمیزی و محافظت شود.

– مرحله اول: ابتدای فصل خزان

– مرحله دوم در مرحله تشکیل میوه (فندوقی شدن میوه)

✔در پایان عرایض ام مجدد تاکید می گردد:

درختانی که دچار این بیماری هستند باید بخوبی مدیریت شوند و پس از انجام مواردی که در بالا عرض شد در صورت رویت مجدد علایم بیماری پاکسازی ، ضدعفونی و پانسمان مجدد باید در برنامه قرار گیرد.

( ضمناً زمان مناسب پاکسازی تنه درختان در ابتدای فصل خزان توصیه می شود ، به این دلیل که گردش شیره آوندی در این بازه در سطح بسیار پایینی می باشد.)

دکتر محسن میرعماد سال ۹۷

انجمن کشاورزان و باغداران

در پناه حق باشید🌹

📌🌻لینک عضویت در گروه انجمن کشاورزان و باغداران جهت پرسش و پاسخ🌻🥀

🇯‌🇴‌🇮‌🇳 ↯https://t.me/joinchat/CC4Z_QxCDQeSzqDMFsFDuQ

نمایش بیشتر

دکتر محسن میرعماد

باسلام عرض ادب و احترام ؛ در ساعاتی که مجال و فرصت مناسبی باشد از طریق سایت « کشاورزی نوین » خدمت دانشجویان ، کشاورزان ، باغداران و کلیه علاقمندان این حوزه هستیم. امید است با توکل و یاری خداوند متعال بتوانیم با تلفیق اصول علمی و تجربی، گام موثری در این حوزه برداریم انشالله. انجمن کشاورزان و باغداران پاینده و سرافراز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا