🔷🔶سوالی که ممکن هست باغداران محترم داشته باشند در بحث باغات آیا ضرورتی دارد شخم بزنیم یا خیر؟؟؟و چگونه این عملیات باید انجام شود؟؟؟

🔷🔶سوالی که ممکن هست باغداران محترم داشته باشند
در بحث باغات آیا ضرورتی دارد شخم بزنیم یا خیر؟؟؟
و چگونه این عملیات باید انجام شود؟؟؟
▪️پاسخ:

✔️در بحث شخم باغات، علی الخصوص در باغات بارده و چندین ساله باید از شخم عمیق اجتناب شود و توصیه صرفا این هست که “کولتیواتور”زده شود و دلیل اصلی آن اینکه
1⃣ شخم عمیق هم باعث صدمه به ریشه می شود.
2⃣و هم باعث صدمه به بافت خاک می شود که این شرایط در باغاتی که شیبدار هستند بخصوص در فصل خزان غیر قابل جبران هست.
👈پس در بحث شخم زدن در باغات گام اول اینست که در باغات بدلیل تبعاتی که ایجاد می شود از پرداخت به شخم عمیق باید اجتناب شود.
و کولتیواتور سطحی یا پابیل تا عمق 10 تا 15 سانت سطح الارض توصیه می شود.

🔹🔸سوال دیگر اینکه شخم سطحی(کولتیواتور زدن) چه زمانی از سال در باغات انجام شود⁉️
▪️پاسخ:
✔️شخم سطحی باغات دو مرحله از سال توصیه می شود.
1⃣مرحله اول :ابتدای فصل خزان قبل از یخ بستن زمین(در وبلاگ انجمن در سایت گوگل هم تصویر لازم به اشتراک گذشته شده است.)
2⃣مرحله دوم:ابتدای فصل رشد قبل از آب اول که در مناطق کوهستانی سردسیر و نیمه سردسیر عمدتا از ماه اردیبهشت به بعد می باشد.

🔹🔸و سوال مهمتر چرا این دو بازه زمانی در بحث شخم سطحی باغات توصیه می شود⁉️
▪️پاسخ:
1⃣در مرحله اول که بحث شخم سطحی باغات اشاره گردید که توصیه زمانی ابتدای فصل خزان هست و عرض شد قبل از یخ بستن زمین انجام شود.
باغدار محترم مطلع باشد که با شروع فصل خزان بسیار آفات مثل:کنه ها-شپشک ها-شته ها-تریپس ها-زنجره ها-کرم سفید ریشه و……در باغات بر روی شاخه ها،جوانه ها،شکاف تنه درختان،بقایای گیاهان و علفهای هرز سطح باغ و درون خاکها بصورت،تخم،شفیره،ماده بالغ و…..زمستانگذرانی می کنند!!!
و جدا از بحث آفات بسیاری بیماریها بصورت اسپور همین شرایط سپری می کنند.
که در بحث هرس،سمپاشی های زمستانه،یخ آب زمستانه به کنترل و مقابله با این آفات و بیماریها اشاره گردیده که در بحث توصیه شخم سطحی باغات هم به دو دلیل در این بازه توصیه می شود:
▫️1-کاهش آفات و بیماریها
▫️2-با از بین بردن علفهای هرز ضمن مبارزه با زمستانگذرانی آفات و بیماریها باعث بشویم که پس از کولتیواتور زدن سطح تیره خاک نمایان شود و باعث جذب مناسبتر و حداکثری نور و گرمای آفتاب باشد تا در بحث کاهش خسارت سرمازدگی کمک موثری بشود.
2⃣و در مرحله دوم شخم سطحی باغات که قبل از اولین مرحله آبیاری فصل رشد توصیه می شود (در مناطق کوهستانی سردسیر و نیمه سردسیر عمدتا از نیمه دوم اردیبهشت ماه به بعد هست) و دلیل آن جهت کنترل و مقابله با علفهای هرز سطح باغ هست که این توصیه انجام می شود.
دکتر محسن میرعماد آذرماه98
انجمن کشاورزان و باغداران
موفق و موید باشید🌹

نمایش بیشتر

دکتر محسن میرعماد

باسلام عرض ادب و احترام ؛ در ساعاتی که مجال و فرصت مناسبی باشد از طریق سایت « کشاورزی نوین » خدمت دانشجویان ، کشاورزان ، باغداران و کلیه علاقمندان این حوزه هستیم. امید است با توکل و یاری خداوند متعال بتوانیم با تلفیق اصول علمی و تجربی، گام موثری در این حوزه برداریم انشالله. انجمن کشاورزان و باغداران پاینده و سرافراز باشید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام و عرض ادب خدمت دکتر میرعماد بزرگوار
    بسیار مفید و واضح بود
    خیلی سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا