چارچوب و اصول صحیح کود دهی درختان:

🔷🔶چارچوب و اصول صحیح کود دهی درختان:

✔️در بحث تغذیه درختان همیشه باغداران محترم اصول شرح ذیل باید مبنای فعالیت در باغات قرار دهند.

1⃣ ترکیب کودهای آلی (دامی فرآوری شده یا کمپوست ، ورمی کمپوست و …) بهمراه ترکیب با کودهای معدنی (عناصر شیمیایی) بصورت صرفا چالکود بعنوان اصلاح کننده بافت خاک ، تامین رطوبت لازم و همچنین بعنوان تامین کننده تغذیه اصولی و پایه درختان بعنوان “یک اصل مهم ” باید در نظر بگیرند.
✔️ این شرایط به 2 طریق مدنظر قرار می گیرد:
▪️ گام اول : قبل از کاشت نهال ( با فاصله مناسب از ریشه ها در ته چاله ها جایگیری کود انجام می شود ) با این هدف که در سال اول تماسی بین منبع کود تعبیه شده و ریشه درختان مدنظر نیست و رویکرد این است که در سال دوم با توسعه و دسترسی ریشه ها به این منبع کودی رشد مناسب درختان حاصل می گردد.
👈(در بحث شرایط و اصول صحیح کاشت نهال در “انجمن کشاورزان و باغداران” بصورت کامل مطلب ، تصویر و ویس در این خصوص ارسال شده است.)

▪️گام دوم: کوددهی بصورت چالکود “بعد از مرحله کاشت درختان ” مدنظر است به اینصورت که بر اساس شرایط موجود و بررسی آزمون خاک در سال 3 یا 4 در پایان فصل خزان ( قبل از تورم جوانه و گلدهی با فاصله مناسب حداقل یکماهه) بحث چالکود، بعنوان کوددهی پایه و اصولی در جهت تامین صحیح تعذیه درختان توصیه موکد می گردد

.
👈(در خصوص طریقه صحیح چالکود در “انجمن کشاورزان و باغداران” بصورت کامل مطلب ، تصویر و ویس در این خصوص ارسال گردیده است.)

2⃣ لازم به توضیح است جدا از بحث چالکود که بصورت کوددهی پایه باغات برای چندسال در نظر گرفته می شود توصیه دیگر این است که علاقمندان و باغداران محترم:


✔️ بر اساس شرایط موجود همچون در نظر گرفتن سن درختان ، سطح باردهی ، نیاز و ضرورت کوددهی بر اساس کمبود و بیشبود درختان ، بافت خاک ، تنش های آبی ، محیطی و…. استفاده از کودهای :
▪️ آلی (ارگانیک)
▪️ معدنی (شیمیایی)
▪️بیولوژیک(زیستی)

در برنامه سالیانه کوددهی طی فصل رشد قرار دهند و بصورت سرک ، محلول پاش و یا تزریق در مسیر آبیاری ، تنه و …. این شرایط در نظر بگیرند تا انشالله این رویکرد به افزایش سطح کمی و کیفی درختان بی انجامد.

🔹🔸در پایان عرایضم نکته ای که بسیار ضروری هست و تاکید می گردد اینکه باغداران محترم اطلاعات حداقلی در خصوص وظیفه هر عنصر در بحث کمک به تغذیه داشته باشند و خودسرانه و بدون هدف کوددهی انجام ندهند.

🍃🌺”شعار انجمن کشاورزان و باغداران بعنوان یک اصل در بحث رعایت و توصیه اصولی و صحیح کوددهی (تغذیه) گیاهان و درختان “
با هدف سلامت کشت ، مزارع ، باغات و همچنین سلامت خودمان ، خانواده و جامعه اینست”
▪️توجه به کود دهی درختان کشت ، مزارع و باغات بصورت :
👈 “هدفمند “
👈”آگاهانه”
👈”برنامه ریزی شده “
👈”به موقع “
👈 و بدون هرگونه ” افراط و تفریط ” می باشد. 🌺🍃

دکترمحسن میرعماد
اردیبهشت ماه 99
“انجمن کشاورزان و باغداران”
در پناه حق باشید🌹
📌🌻لینک عضویت در انجمن کشاورزان و باغداران جهت پرسش و پاسخ🌻🥀
🇯‌🇴‌🇮‌🇳 ↯
https://t.me/joinchat/CC4Z_QxCDQeSzqDMFsFDuQ

نمایش بیشتر

دکتر محسن میرعماد

باسلام عرض ادب و احترام ؛ در ساعاتی که مجال و فرصت مناسبی باشد از طریق سایت « کشاورزی نوین » خدمت دانشجویان ، کشاورزان ، باغداران و کلیه علاقمندان این حوزه هستیم. امید است با توکل و یاری خداوند متعال بتوانیم با تلفیق اصول علمی و تجربی، گام موثری در این حوزه برداریم انشالله. انجمن کشاورزان و باغداران پاینده و سرافراز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا